Влада Републике Српске данас је, у наставку 129. редовне сједнице, усвојила Извјештај о извршењу Буџета Републике Српске за период од 1. јануара до 31. марта 2009. годину.
У Извјештају о извршењу Буџета Републике Српске наведено је сљедеће:
- Буџетски приходи и приливи, у првом кварталу 2009. године, су остварени у износу од 307.9 милиона КМ, што представља извршење од 95% у односу на финансијски план, односно 74% у односу на квартални буџет.
- У поређењу са првим кварталом претходне године, остварење буџетских прихода и прилива је мање за 12% или, у апсолутном износу, за 40.9 милиона КМ.
- Буџетски расходи и одливи су у првом кварталу 2009. године исказани у износу од 327.7 милиона КМ, што представља извршење од 90% у односу на оперативни буџет, односно 78% у односу на квартални. Дакле, исказани буџетски расходи у првом кварталу 2009. године су за 19.8 милиона КМ већи од евидентираних буџетских прихода и прилива.
Да би се обезбиједио успјешан завршетак буџетске године, те да би се економски показатељи задржали на задовољавајућем нивоу, у Извјештају о извршењу Буџета Републике Српске за период од 1. јануара до 31. марта 2009. годину, неведено је да је потребно:
- Континуирано пратити остварење домаћих прихода, а прије свега прихода од индиректних пореза који су у надлежности Управе за индиректно опорезивање БиХ.
- Наставити са рестриктивним одобравањем оперативног буџета и мјерама штедње, како би се буџетска потрошња задржала на нивоу остваривих прихода, те како се не би угрозила ликвидност буџета.
- Лоцирати могуће уштеде на свим непродуктивним расходима које би се могле искористити за сервисирање приоритетних буџетских позиција.
- Размотрити потребу ребалансирања буџета.
Сагласност на потписивање Споразума о сарадњи у области привреде између Републике Србије и Републике Српске
Влада Републике Српске је прихватила Информацијом о потписивању Споразума о сарадњи у области привреде између Републике Србије и Републике Српске и овластила потпредсједника Владе, Јасну Бркић да потпише Споразум.
Влада је задужила Министарство трговине и туризма за реализацију обавеза из Споразума које се односе на субвенционисану куповину аутомобила по Програму замјена старо за ново, те Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде за реализацију обавеза из Споразума које се односе на субвенционисану куповину трактора.
Такође, задужено је Министарство индустрије, енергетике и рудараства за реализацију обавеза из Споразума које се односе на продају намјештаја произвођача из Републике Српске на територији Републике Србије.
Одобрена средства за исплату плате запосленима у "Заводу дистрофичара"
Влада је данас одобрила средства из Буџетске резерве, у укупном износу од 28.000,00 КМ, „Заводу дистрофичара“ м.д.д. Бања Лука за исплату једне бруто плате запосленима.
Влада Републике Српске дала је сагласност да се над предузећем „Јелшинград“ Фабрика алатних машина а.д. Бања Лука покрене стечајни поступак.
Влада је дала сагласност на Елаборат друштвено-економске оправданости изградње новог Медицинског факултета у Бањој Луци на локацији Паприковац – Петрићевац зона Д.
Влада је задужила Министарство просвјете и културе и Министарство здравља и социјалне заштите да наставе активности на изради и суфинансирању израде Идејног рјешења за изградњу новог Медицинског факултета у Бања Луци.
Прихваћена Информација о активностима везаним за борбу против пандемијског грипа
Влада Републике Српске данас је разматрала Информацију о активностима везаним за борбу против пандемијског грипа и задужила Министарство здравља и социјалне заштите да редовно информише Владу о пандемији вируса инфлуенце типа А (H1N1).
Влада је задужила Фонд здравственог осигурања Републике Српске да превентивно набави неопходне количине вакцине за лијечење од пандемијског вируса.
Дата сагласност за провођење пројекта „Запошљавање и задржавање младих у БиХ“
Влада је дала сагласност за провођење пројекта „Запошљавање и задржавање младих у БиХ“, у Републици Српској UN-у BiH, UNDP-у, UNICEF-у, UNFPA-у и IOM-у. Пројекат у потпуности финансирају донатори, UN BiH, UNDP, UNICEF, UNFPA и IOM.