Министарство правде Републике Српске у сарадњи са Градом Источно Сарајево и Српским удружењем за кривично правну теорију и праксу Београд, одржава у Источном Сарајеву трећи Међународни научни скуп под називом „Казнена политика“ - раскол између закона и његове примјене.
Казнена политика једна је од најактуелнијих тема у региону и док год проблеми у овој области не буду ријешени, неће бити ни резултата у борби против криминалитета, речено је на данашњем Међународном научном скупу „Казнена политика – раскол између закона и његове примјене“, који се одржава у Источном Сарајеву.
Министар правде Републике Српске Џерард Селман истакао је да је захваљујући овим међународним научним скуповима , Република Српска (РС) урадила много у кривично-правној области.
„Кривични закон РС је у потпуности усклађен са стандаридима који заступају професори - учесници на овим скуповима: пооштрена је казнена политика за одређена кривична дјела у области малољетничке деликвенције и једини смо у БиХ који имамо затвор за малољетна лица која су починила кривично дјело“, рекао је Селман.
Он је напоменуо да је РС доњела и Закон о одузимању имовине стечене извршењем кривичног дјела, да је формирана служба бесплатне правне помоћи за грађане РС, односно БиХ, па чак и странце уколико се нађу на територији РС , те да су стандарди у казнено-поправним установама, доведени на завидан ниво. Оцијенио је да ће и данашњи реферати дати велики значај сређивању ове области, јер се баве коруптивним кривичним дјелима, те примјеном кривичног закона у вријеме извршења кривичног дјела што је веома значајно за БиХ. Он је рекао да се реферати правних стручњака користе како би се преточили у законе из кривично-правне области.
„Два реферата су обрадила кривичо дјело ратног злочина , што је веома значајно за РС која настоји да се ти закони у потпуности примјењују на територији цијеле БиХ“, додао је министар правде.
Селман је потврдио, позивајући се на анализе стручњака, да је казнена политика у РС блага, због чега су у Министарству правде покушали да измјенама и допунама Кривичног закона, боље рјеше овај проблем.
„Пооштравањем санкција за одређена кривична дјела ишли смо и на повећање и минимума и максимума казни, тако да су у посљедње вријеме судови почели далеко строжије да изричу казне за одређена кривична дјела. Ипак, нисмо у потпуности задовољни јер сматрамо да судови имају још простора за изрицање далеко већих казни“, нагласио је Селман.
Предсједник Уставног суда БиХ, Миодраг Симовић, је истакао да су у току врло актуелне промјене Кривичног закона БиХ, Закона о кривичном поступку БиХ, а то ће бити сигнал за ентитетска законодавства као и законодавства Брчко дистрикта, да изврше промјене у складу са промјенама на нивоу БиХ. Нагласио је да се закони у области кривичног законодавства, који се тичу се заштите људских права, често мијењају, што збуњује оне који примјењују закон, односно судове и тужилаштва, али и оне против којих се води поступак. Симовић је мишљења да на нивоу Бих нема података на основу којих би се могао извућу поуздан закључак у којој мјери постоји раскол између закона и његове примјене.
„На основу неких сазнања до којих сам дошао – раскол дефинитивно постоји. Надам се да ће закључци са овог скупа заиста дати одговарајући допринос и потакнути да се на нивоу БиХ изврши истраживање у том смислу, што подразумјева обезбјеђење одговарајућих ресурса и препознавања потреба од надлежних органа БиХ“, рекао је Симовић.
Градоначелник Источног Сарајева, Винко Радовановић, рекао је да Град подржава овакве скупове, јер су прилика да се дође до одређених сазнања и искустава с циљем лакшег рјешавања одређеног проблема.
„Тема данашњег сукпа је значајна за Источно Сарајево, БиХ, па и регион. Проблем криминала изражен је нарочито у земљама транзиције, а казнена политика је свакако једна од важнијих фактора и овај скуп ће доприњети да се тај проблем лакше ријеши“, рекао је Радовановић.
Предсједник Срспког удружење за кривичноправну теорију и праксу, Станко Бејатовић, уручио је у знак захвалности за допринос у одржавању оваквих скупова, признање, министру правде РС Џерарду Селману.
„Ово је скоро јединствен скуп на простору бивше Југославије“, оцијенио је Бејатовић и захвалио се на изванредној сарадњи Министарства правде РС, која даје велики допринос у одржавању оваквих скупова.